Adwokatura & Adwokaci

MacLawye®.


MacLawye®. Śledź na
MacLwye®. Oglądaj na kanale
MacLawye®. Wybieraj linki z
MacLawye®.


Wydaje się, że własciwą ścieżką legislacyjną w celu zapewnienia możliwości „odzyskania” przez adwokatów kosztów poniesionych na odbycie aplikacji adwokackiej, byłaby nowelizacja przepisów podatkowych a nie ustawy Prawo o adwokaturze.
Cyfryzacja wymiaru sprawiedliwości wynika z postępujących zmian w sferze społecznego komunikowania się wpływających wprost na stosowanie prawa. Podobnie jak inne zmiany związane z rozwojem nauki i wdrażaniem nowoczesnych technologii, ma swoje zalety i wady. Jest jednak nieuchronna. Nie da się jej zatrzymać odwołaniem do zalet tradycyjnego sposobu sprawowania wymiaru sprawiedliwości.
Powodem, dla którego postanowiłam ubiegać się o wybór na funkcję Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej nie jest towarzyszące mi przekonanie, że jestem inna niż pozostali, lecz przeciwnie: Jestem taka, jak inni adwokaci. Z pewnością, jak większość z nich.
Rząd chce przykuć profesjonalnych pełnomocników do skrzynek pocztowych, wprowadzić jako zasady rozprawy online i orzekanie przez jednego sędziego. Wszystko z powodu koronawirusa. Przystępując do sporu sądowego w sprawach cywilnych, adwokaci i radcowie prawni będą musieli podać adres e-mailowy. Następnego dnia po wysłaniu pisma z sądu na podaną skrzynkę zostanie ono uznane za doręczone. Niezależnie od tego, czy pełnomocnik odebrał wiadomość, czy nie.
Wywiad dla Rzeczpospolitej. Adw. Mikołaj Pietrzak Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Adwokat powinien udzielać pomocy każdemu, także politykom. Nie można oceniać adwokata negatywnie za to, komu udziela pomocy prawnej. Natomiast powinniśmy ostrożnie podchodzić do kandydatur osób, które są zaangażowane w działalność stricte partyjną, powiązane relacjami z władzą polityczną w sposób, który mógłby ograniczyć niezależność działania organów samorządu adwokackiego.
– Najważniejsze postulaty? Możliwość wykonywania zawodu na podstawie umowy o pracę, zniesienie bezwzględnego zakazu reklamy i walka z nieuczciwą konkurencją poprzez wprowadzenie definicji „usługi prawnej”, świadczonej tylko przez przedstawicieli zawodów zaufania publicznego – mówi Kamil Szmid, adwokat, kandydat na dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.
Uchwała Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej oraz opinia Naczelnej Rady Adwokackiej. Opinia sporządzona przez adw. Dariusza Golińskiego, adw. dr Magdalenę Matusiak – Frącczak, adw. dra Karola Pachnika.
28 stycznia 2021 r. odbędzie się pierwsze z czterech planowanych webinariów adw. prof. dra Maciej Gutowskiego – Kandydata na Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej w wyborach KZA 2021 r. Tematem webinarium: Adwokat na rynku. Potrzeby adwokackiego biznesu. Webinarium prowadzone będzie na platformie QlickMeeting i aby w nim uczestniczyć należy się zapisać. Kandydatowi można także zadawać pytania przez dostępny formularz.
Od jutra nie ma obowiązku kworum dla ważności wyborów i uchwał na zdalnych zgromadzeniach izb adwokackich W Dzienniku Ustaw z dnia 25 stycznia 2021 r. ogłoszona została ustawa z dnia 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Czytamy w niej:
Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie zachęca adwokatów do udziału w Zgromadzeniu, które odbędzie się zdalnie w dniach 30-31 stycznia br. Jest to duże wyzwanie dla warszawskiej izby, która jest najliczniejszą w Polsce – liczy ok. 6 tys. adwokatów.
Zakończyła się Sztafeta dla Praworządności. Wyniki już są! Plan wykonany x 4!!!! Jesteśmy pod przepotężnym wrażeniem Waszego tytanicznego wysiłku, wylanych hektolitrów potu, obtartych pięt, przykurczonych łydek, przemoczonych adidasów i mnóstwa innych ofiar, które z uśmiechem na ustach i nadzieją w sercach ponieśliście, by wnieść swój wkład w budowanie poczucia wspólnoty
Zakończyły się wybory w trakcie trwającego jeszcze Zgromadzenia Łódzkiej Izby Adwokackiej. Uprawnionych do głosowania było 1089 adwokatów, w wyborach uczestniczyło 998 osób, czyli frekwencja wyborcza wyniosła 91,8% Dziekanem Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi wybrany został adw. Sylwestr Redeł który uzyskał 548 głosów.
Wczoraj zakończyło się Zgromadzenie Pomorskiej Izby Adwokackiej. Zgromadzeenie odbywało się w trybie zdalnym. Wybrano nowe władze oraz Delegatów na Krajowy Zjazd Adwokatury. Dziekanem Okręgowej Rady Adwokackiej wybrany został dotychczasowy rzecznik dyscyplinarny izby, adw. Bartosz Golejewski.
Sąd w Poznaniu uwzględnił w piątek zażalenie pełnomocników Romana Giertycha, uznając, że zatrzymanie, doprowadzenie i przeszukanie adwokata były niezasadne i nielegalne. Taką informację przekazał w piątek dziennikarzom reprezentujący Giertycha mec. Jakub Wende.
Na kilka dni przed tym, gdy stołeczni adwokaci wybiorą nowe władze swojego samorządu do walki o fotel dziekana przystąpiła mec. Agata Rewerska. Do tej funkcji pretenduje jeszcze dwóch innych kandydatów adwokat Mikołaj Pietrzak i adwokat Kamil Szmid.
Senat RP zorganizował 20 stycznia 2021 r. spotkanie dotyczące ograniczenia praw obywatelskich, związanego z projektem ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. W spotkaniu uczestniczył adw. Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.
Jestem za a nawet przeciw; to – urocze skądinąd – powiedzenie Lecha Wałęsy przyszło mi na myśl po dzisiejszej lekturze dwóch tekstów Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej adw. Jacka Treli. W felietonie pt. Kiedy polityka dominuje nad prawem, opublikowanym w Rzeczpospolitej 19 stycznia br. Pan Prezes stawia tezę, że źle się dzieje jeśli w państwie do takiej dominacji dochodzi. Toteż budzi niejakie zdziwienie teza, którą Pan Prezes Jacek Trela tego samego dnia 19 stycznia br wygłasza w wywiadzie udzielonym DGP, twierdząc, że Musimy być w opozycji do władzy (My adwokaci, my adwokatura ?). To jak to jest: polityka ma dominować nad działaniami adwokatury czy nie ? Niech te teksty bronią się same:
Śniła mi się sprawiedliwość. To był jeden z tych snów, którego po przebudzeniu nie można sobie przypomnieć. Wiesz, że śniłeś, że to był piękny sen i nie możesz go sobie przypomnieć. Śniła mi się sprawiedliwość i wiem, że była piękna. Ale nie umiem opisać jej wyglądu.
Naczelna Rada Adwokacka wystąpi z petycją do Senatu w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany Kodeksu postępowania karnego w zakresie sposobu przeprowadzenia przeszukania pomieszczeń zajmowanych przez adwokata oraz w zakresie zasad stosowania środka zapobiegawczego w postaci zawieszenia adwokata w wykonywaniu zawodu, m.in. przenosząc kompetencję do stosowania tego środka z prokuratora na sąd powszechny. Uchwałę w tej sprawie podjęto podczas posiedzenia plenarnego NRA 16 stycznia br. Autorem petycji jest adwokat Przemysław Rosati, członek NRA.
Do propagowania szczepień przeciw COVID-19 w ramach kampanii „COVID ZABIJA – ZASZCZEP SIĘ” Śląska Izba Lekarska w Katowicach i Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach zaprosili Ambasadorów Kampanii, wśród nich znalazł się adw. Roman Kusz, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach. Ambasadorami Kampanii są osoby różnych profesji, w różnym wieku, o znanych w regionie twarzach i nazwiskach, budzących zaufanie i wiarygodność.
Trwa licytacja fajki z mojej kolekcji. Nabywca otrzyma wraz z fajką, taki oto certyfikat autentyczności i pochodzenia fajki; zachęcam do dalszej licytacji . Wspomagamy WOŚP
Uchwałą z dnia 8 stycznia 2021 r. Okregowa Rada Adwokacka podjęła decyzję o terminie zwołania Zgromadzenia Wielopolskiej Izby Adwokackiej. Zgromadzenie odbędzie się w dniu 13 lutego 2021 r. Z uwagi na fakt, że Zgromadzenie może odbyć się w formie zdalnej lub hybrydowej określono szczegółowe zasady zgłaszania kandydatur do organów samorządu; warto zatem zapoznać się z treścią uchwały:
Wróćmy do kciuka dotykającego palca wskazującego i znaku kółka, które ludzie czasami sobie pokazują. Trzeba bardzo uważać, komu i po co taki gest pokazujemy. Znak kółka utworzonego z kciuka i palca wskazującego w Ameryce jest OK, we Francji oznacza „super”, ale w Niemczech to „Arschloch”, czyli po angielsku „asshole”, a po polsku – wstyd znaleźć właściwe wytłumaczenie,…
Cztery lata temu, przed XII Krajowym Zjazdem Adwokatury, zwróciłem się publicznie do Zjazdu o podjęcie uchwały zobowiązującej Naczelną Radę Adwokacką do podjęcia działan lobbingowych zmierzających do takiech zmian legislacyjnych aby uznać koszty poniesione na aplikację bądź za koszty uzyskania przychodów bądź wprowadzić w Prawie o adwokaturze (a nie w przepisach o podatku od osób fizycznych) takie rozwiązania prawne, które pozwolą wydatki na opłacenie aplikacji odliczyć od przychodu (koszty) bądź wprost od dochodu.
Smutny to wniosek ale adwokat wpisany na listę „C” ma prawo do: Posługiwania się tytułem zawodowym „adwokat”, zwyczajowo do wieńca od ORA na pogrzebie i przemówienia dziekańskiego nad grobem. Być może nie jest to problem, który żywo by interesował adwokatów młodych [chociaż jak wyżej wspomniałem baredzo szybko zacznie]; ale moim zdaniem należałoby rozważyć taką zmianę przepisów prawa, która umożliwiałaby adwokatom niewykonującycm zawodu podejmowanie w pewnym ograniczonym zakresie niektórych czynności procesowych dla przykładu: substytuowania innych adwokatów, z którymi adwokat niewykonujący zawodu współpracuje.
„Webinar” to słowo tak brzydkie, że przez szczypce bym go nie dotknął. Nie ma takiego hasła ani w słowniku języka polskiego ani nawet w Wikipedii. Jest „webinarium” i to jest słowo wdzięczne bo dźwięczne w zgodzie z melodią języka polskiego. Przy haśle „webinarium” w ostatnim zdaniu jest wpis, że webinarium to jest to samo co webinar. A w sieci, np. jak poszukać grafiki dla „webinara” – zatrzęsienie. Ano takie czasy; „webinar” wejdzie do języka polskiego czy MacLawye® tego chce czy nie chce…
Samorząd powinien zapewniać wsparcie w zakresie warunków codziennego wykonywania zawodu. Przede wszystkim organizacyjnych, ale też związanych z otoczeniem prawnym. Adwokaci oczekują też, że samorząd zadba o bezpieczeństwo wykonywania zawodu. W powszechnym odczuciu te oczekiwania nie są spełnione. Gównie na szczeblu centralnym, bo w izbach to różnie wygląda. Z kryzysem zaufania wiąże się zaś kryzys przywództwa. I pojawia się pytanie, jaka jest tego przyczyna? Ja ją znajduję w niewłaściwej filozofii pracy NRA, którą trzeba zdecydowanie zmienić.
Kwestia wynagrodzeń za sprawy prowadzone z urzędu od lat budzi szereg kontrowersji. Z jednej bowiem strony nie ulega wątpliwości, iż są one nieadekwatne do pracy i zaangażowania, których wymagają, z drugiej zaś racjonalnie trudno byłoby oczekiwać, aby niejako z nadania państwa – jak to postrzega wiele osób – adwokaci pełnymi garściami czerpali z możliwości wykonywania koncesjonowanej pracy. Punkt widzenia pełnomocników i obrońców, to zatem jedna strona medalu, druga zaś, to powszechne odczucia społeczeństwa, często wynikające z braku rzetelnej informacji o realiach wykonywania zawodu adwokata.
Ponieważ policjant nie jest sądem, nie może wymierzać sprawiedliwości na podstawie ocenianych przez siebie dowodów. Dlatego wystawienie mandatu przez policjanta wymaga zgody osoby, której mandat ma dotyczyć. Policjant jest bowiem od strzeżenia porządku prawnego i ścigania jego naruszeń, nie zaś od sprawowania wymiaru sprawiedliwości.
Koleżanki i Koledzy, 31 stycznia 2021 r. izbowe zgromadzenia będą odbywały się zdalnie. Zanim wyłączycie swoje komputery dorzućcie się do wirtualnej Adwokackiej e-skarbonki dla WOŚP. Wpłacać – nawet najdrobniejsze kwoty – można już dzisiaj; aby po wyborczych emocjach naszych zgromadzeń przypadkiem nie zapomnieć.
Kandydatury na funkcję Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej oraz pozostałe funkcje w samorządzie izbowym mogą być zgłaszane między 15 a 26 stycznia 2021 r. Jednakże w sieci pojawiły się już oficjalne deklaracje adwokatów ubiegających się o funkcję Dziekana największej w Polsce Izby Adwokackiej. Są to: Dotychczasowy Dziekan ORA adw. Mikołaj Pietrzak oraz adw. dr Kamil Szmid
Profesor Karol Modzelewski powiedział, że państwo policyjne to takie państwo, w którym policjant stoi nad sędzią. Ta władza nie ma już żadnego innego pomysłu na rozwiązywanie i zarządzanie konfliktami społecznymi niż sięganie po środki represyjne. W perspektywie doraźnej to oczywiście problem. Jednak w perspektywie długoterminowej, jeżeli przyjąć założenie istnienia obiektywnego schematu procesów historycznych, oznacza to jej schyłek. Jak długi i jak społecznie kosztowny, to już inne zagadnienie.
Czyli adw. Tomasza Budnikowskiego prawniczy przewodnik po Warszawie. Najlepiej zachowana kamienica autorstwa Antonia Corazziego znajduje się w Alejach Ujazdowskich, najbardziej reprezentacyjnej ulicy miasta. Architekt siedziby ORA stworzył również budynki obecnego ratusza na placu Bankowym oraz sąsiadującego z nim pałacu Mostowskich – siedziby Policji. Podobno już przed wojną najlepsi prawnicy nie podejmowali się zająć zawikłanymi kwestiami własnościowymi kamienicy w Alejach.
Tegoroczna kampania wyborcza przed Krajowym Zjazdem Adwokatury jest wyjątkowa. Kandydaci na Prezesa Naczelnej Rady adwokackiej, na Członków NRA, Dziekanów Okręgowych Rad Adwokackich ogłaszają publicznie swój zamiar kandydowania. Drzewiej tego nie bywało. A to bardzo dobry obyczaj i oby stał się nową tradycją. Swój zamiar kandydowania na stanowisko Dziekana Okręgoweh Rady Adwokackiej w Lublinie ogłosił na fb, adw. Bartosz Przeciechowski.
W czerwcu ubiegłego roku zaledwie kilka miesięcy przed swoimi setnymi urodzinami, zmarł adwokat Apolinary Zdzisław Żurawski. Legenda Adwokatury Bydgoskiej. Miałem to zawodowe szczęście, że aplikację adwokacką kończyłem w Izbie Bydgoskiej za czasów gdy ś.p. Mecenas Żurawski był kierownikiem szkolenia aplikantów. Pan Mecenas budził w aplikantach respekt szczególny.
Dzisiaj nieco optymizmu. Oto w sierpniu 2019 r. daleko od Warszawy, z dala nawet od miasta będącego siedzibą władz samorządowych izby adwokackiej, bo w Słupsku, mieście skądinąd bardzo sympatycznym, zarejestrowane zostało Adwokackie Stowarzyszenie Defensor Iuris.
W toku dyskusji przedzjazdowej prowadzonej w grupie dyskusyjnej Polska Palestra pojawił się wątek zakresu obowiązków likwidatora kancelarii adwokackiej. Temat ten został omówiony w publikacji adwokatów Piotra R. Graczyka i Anny Porębskiej; z uwagi na zainteresowanie tematem, publikujemy w czytniku Issuu.
Wczoraj 4 stycznia 2020 r. w Aktualnościach elektronicznego wydania Palestry ukażąło się Sprawozdanie z działalności miesięcznika Palestra w latach 2018 – 2020. Ponieważ w sprawozdaniu zawarto szeregi informacji będących odpowiedziami na pytania dotyczące Palestry, formułowane w debacie przedzjazdowej; sprawozdanie to przedrukowujemy w całości.
Zorganizowanie pierwszej w historii Adwokatury Polskiej bezpośredniej debaty kandydatów na stanowisko prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej to bardzo dobry pomysł i dobra inicjatywa. Cieszy, że troje pośród pięciorga kandydatów tak szybko zadeklarowało udział w debacie. Czekamy na deklaracje pozostałychch kandydatów.
Zamiar kandydowania do Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie oraz do Naczelnej Rady Adwokackiej opublikował na swoim profilu fb, Kolega Dariusz Goliński, pisząc: Zamierzam w zbliżających się wyborach kandydować na funkcję członka Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie i na delegata na Krajowy Zjazd Adwokatury.
MacLawye® będzie zadawał Proste pytania kandydatom, którzy oficjalnie zgłosili swój zamiar ubiegania się o wybór na stanowisko Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej. Będą to krótkie materiały wideo odwołujące się do treści artykułów i głosów w debacie przedzjazdowej. Od woli kandydatów zależy, czy odpowiedzą wprost na łamach MacLawye®’a, czy w formie wpisu na swoim profilu fb, czy też w jakikolwiek inny sposób. Będziemy te odpowiedzi publikowali.
W odpowiedzi na pytanie zadane w fb grupie dyskusyjnej adwokatów, w jaki Pan Mecenas chciałby walczyć ze skutkami wprowadzonych doręczeń elektronicznych, kandydat na Prezesa NRA adw. Jarosław Zdzisław Szymański zadeklarował: Chcę, aby Adwokatura nie tylko opiniowała projekty aktów prawnych, ale również je przygotowywała.
W serii Prawnicze zawody zaufania publicznego wydawanej przez Wydawnictwo Uniwersytu Mikołaja Kopernika w Toruniu ukazała się monografia Perspektywy rozwoju samorządów prawniczych, pod red. dra hab. Piotra Rączki i dr Karoliny Rokickiej-Murszewskiej a w niej artykuł adwokat Magdaleny Matusiak Frącczak Przyszłość tajemnicy adwokackiej w Polsce.
Adw. Andrzej Olaś. Wnikliwa analiza rozwiązań przyjętych na mocy nowelizacji KPC z 4.7.2019 r. dokonana porównawczo z poprzednim stanem prawnym, obejmuje zarówno węzłowe zagadnienia oraz istotne problemy interpretacyjne jakie zdążył się już ujawnić w wypowiedziach nauki, doniosłe problemy praktyczne napotykane w dotychczasowym orzecznictwie, jak i kwestie dotąd szerzej niepodejmowane pomimo istotnego znaczenia dla praktyki kontraktowej i procesowej.
26 grudnia 2020 r. w wieku 68 lat zmarł adw. Piotr Wnuk, były dziekan ORA w Bydgoszczy. Adw. Piotr Wnuk był dziekanem Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy w latach 1995-2001. Był delegatem na Krajowy Zjazd Adwokatury. Uhonorowany odznaką „Adwokatura Zasłużonym”. Był patronem wielu pokoleń adwokackich, przez lata prowadził wykłady dla aplikantów adwokackich. Uroczystości pogrzebowe odbędą […]
Kolegium Redakcyjne „Palestry” wyraża sprzeciw wobec prób ograniczania wolności prowadzenia badań naukowych i ogłaszania ich wyników, którą expressis verbis zapewnia art. 73 Konstytucji RP i potwierdza orzecznictwo międzynarodowe. Poniżej Uchwała Kolegium Redakcyjnego miesięcznika „Palestra” z dnia 28 grudnia 2020 r.
Gdy uregulujemy rynek pomocy prawnej, zmieni się podejście do kwestii reklamy i zatrudnienia adwokatów na umowę o pracę – mówi Przemysław Rosati, adwokat, kandydat na prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej
Oczywiście rozumiemy, że twitterową niefortunność tłumaczyć będzie można niesubordynacją, niedopatrzeniem lub brakiem kompetencji językowych. Że nikt już dzisiaj nie wierzy w to, że w mediach publicznych mogłoby dojść do przesadnej krytyki obozu władzy. Ale gdyby jednak na moment założyć, że telewizja publiczna po prostu skorzystała z radykalnej krytyki w ramach konstytucyjnej wolności mediów? Ile spraw by to rozwiązało.
Powstała grupa wyborcza Energia Adwokatury; jak komunikują inicjatorzy: łącząca młodość z doświadczeniem. Już nie raz w przeszłości udowadnialiśmy, że działalność samorządowa to nasza pasja.
Nadal będę reprezentował wszystkich adwokatów, bo w adwokaturze jest miejsce dla wszystkich. I tak jak dotychczas będę prezesem, który bardziej skupia się na działaniu niż mówieniu o tym co zrobi. Mijająca kadencja była przede wszystkim naznaczona działaniami w obronie kształtu sądownictwa i jego niezależności, a potem w obronie zawodu przed skutkami pandemii. NRA podejmowała także starania na rzecz poprawy warunków wykonywania zawodu, a także funkcjonowania samorządu, choć wciąż jest wiele do zrobienia, np. szersze włączanie młodych adwokatów do działalności samorządowej.
Zamierzam odejść od systemu punktów za szkolenia oraz karania adwokatów za brak tych punktów. Kandydat w wyborach na Prezesa naczelnej Rady Adwokackiej, Pan Mec. Jarosław Zdzisław Szymański, we wpisie na fb jednoznacznie odpowiedział na pytania zadane przez MacLawye®’a w tekście Czy adwokatów nadal obowiązuje dokumentowanie punktami odbycia szkoleń ?
Wywiad adw. prof. dra Macieja Gutowskiego dla Dziennika Gazeta Prawna Zdalny zjazd nie napawa optymizmem, pokazał, że ta formuła to ostateczność. Mam nadzieję, że zwyczajny zjazd odbędzie się w inny sposób – mówi w rozmowie z DGP prof. Maciej Gutowski, dziekan ORA w Poznaniu, kandydat na prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej. DGP – Czy pana zdaniem […]
Jacek Trela na nadzwyczajnym zjeździe adwokatury: będę kandydował na drugą kadencję W rozmowie z „Rzeczpospolitą” prezes NRA zapowiedział też, że na zjeździe będzie kandydował na drugą kadencję. – Nadal będę prezesem, który bardziej skupia się na działaniu, niż mówieniu o tym, co zrobi – zapowiada Jacek Trela. Ocenia on swoją mijającą czteroletnią kadencję jako udaną, […]
Joanna Parafianowicz Do perfekcji doszliśmy w żonglowaniu potrzebą analizy zagadnienia. Wiadomo, że adwokaci tak samo jak np. lekarze uczą się całe życie. Jedynie na początku zawodowej drogi niektórym z nas towarzyszy niczym niezmącone przekonanie, że o prawie wiemy wszystko, a droga dojścia do określonego rozwiązania jest nie tylko prosta, ale i łatwa do przewidzenia. Rzeczywistość […]
Sejm uchwalił zmiany w Prawie o adwokaturze ważne w czasie epidemii 9 grudnia 2020 r. rząd skierował do Sejmu autopoprawkę do projektu ustawy skierowanej do Sejmu w tym samym dniu (druk sejmowy 828 i 828 A), której zaproponowano następujący zapis: 1a. W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 zgromadzenia […]
19 grudnia 2020 Rekolekcje adwentowe dla adwokatów Polityka informacyjna Naczelnej Rady Adwokackiej to temat niewyczerpany. Dzisiaj z czystej ciekawości, chciałem obejrzeć wideo-transmisję z obrad Nadzwyczajnego Zjazdu Adwokatury. Skoro jest nadzwyczajny to zasługuje na to aby w nim uczestniczyć jako spektator. Rano wysłałem esemesem pytanie do Sekretarza NRA, czy będzie gdzieś transmisja obrad. Nie doczekawszy się […]
Aby ocenić kierunek proponowanych zmian konieczne jest dokonanie analizy porównawczej projektu nowego regulaminu z dotychczas obowiązującym. Po przeprowadzeniu takiej analizy okazuje się, że proponowanych zmian jest całkiem sporo. Tę ciężką pracę porównawczą dedykujemy Panu Prezesowi Naczelnej Rady Adwokackiej i publikujemy jako pomoc w podejmowaniu decyzji przez Delegatów (delegatów na XII Zjazd Zwyczajny, bo ich mandaty trwają i to oni są uprawnieni do udziału w Zjeździe Nadzwyczajnym, nazwijmy go XII B)
Co ja się bedę wysilał. Dodaję jedną rzymską jedynkę Kraków zamieniam na Bydgoszcz, 2016 na 2021 i gotowe. A reszta. Reszta jest bez zmian. Chociaż nie. Jedno się zmieniło. Naczelna Rada Szastała pieniędzmi na branding marki ADWOKAT™i jestem ciekaw ile tego było i co z tego wynikło; to znaczy co zbudowano ? O ile trwalsza […]
Polska jest jednym z krajów, w których problem pedofilii wśród duchownych zbyt długo pozostawał tematem tabu. Wieloletnie zaniechania Kościoła oraz bezczynność organów wymiaru sprawiedliwości w ściganiu przestępstw pedofilskich spowodowały nieodwracalne krzywdy ofiar. To sprawia, że problem pedofilii wymaga z jednej strony szczególnej wrażliwości, z drugiej pilnego – i zgodnego z prawem – rozwiązania. Szczególne powinności ciążą zarówno na przedstawicielach Kościoła, jak i reprezentantach władzy publicznej, w tym zwłaszcza wymiaru sprawiedliwości. Wszelka niezręczność, nie mówiąc już o nieroztropnym pobłażaniu lub marginalizowaniu przypadków seksualnych nadużyć, szkodzi wszystkim. Gorzej, gdy staje się wyrazem pogardy dla ofiar lub afirmacji wpisanego w pedofilię zła, wymagającego przecież napiętnowania i represji. GDY GRZECH JEST PRZESTĘPSTWEM
Więc stawiam prawdziwe pieniądze przeciwko kasztanom, że ten wpis uzyska większą oglądalność niż problematyka wynagrodzeń adwokackich, dokumentowania szkoleń punktami, komunikacji między środowiskiem adwokackim a Naczelną Radą Adwokacką i inne wpisy istotne dla środowiska adwokackiego. Ano takie czasy.
Adwokat Jarosław Zdzisław Szymański – Kandydat na Prezesa NRA ogłosił w sieci swój program Pan Mecenas Jarosław Zdzisław Szymański, kóry oficjalnie zgłosił swoją kandydaturę w wyborach na stanowisko Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej które odbędą się podczas XIII Krajowego Zjazdu Adwokatury, zawiesił w sieci dedykowaną stronę internetową, na której prezentuje swój program wyborczy. Adres strony: https://jaroslawszymanski.pl/ […]
Art. 16 ust. 2 Prawa o adwokaturze stanowi, że stawki te określa „Minister Sprawiedliwości, po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Adwokackiej i Krajowej Rady Radców Prawnych”. Trudno jest wyobrazić sobie aby rozporządzenie ministra jak i opinia Naczelnej Rady Adwokackiej były opracowywane bez badań i analizy kosztów wykonywania zawodu adwokata.
Debata adwokacka – Przed XIII Krajowym Zjazdem Adwokatury Czy wykazywanie odbycia szkoleń punktami nadal obowiązuje ? Zastanawiałem się czy warto jest podejmowac jakąkolwiek aktywnośc publicystyczną w debacie adwokackiej Przed XIII KZA. W debacie, której nie ma, bo najwyraźniej większość Koleżanek i Kolegów jest już pustym gadaniem zniechęcona. Oto bowiem przeglądam artykuły sprzed poprzednich Zjazdów […]
Nakładem Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego Wydana została książka Piotra Kardasa: Dyscyplinowanie Sędziów. Opracowanie zainteresuje osoby wykonujące zawody prawnicze – sędziów, adwokatów, prokuratorów – a także osoby zajmujące się tworzeniem prawa oraz angażujące się w prace nad polepszaniem standardów polskiego wymiaru sprawiedliwości. Przegląd mankamentów aktualnego modelu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce prowadzi autora do ogólnych refleksji […]
Adw. Krzysztof Woliński kandydatem na stanowisko Dzielkana Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku. Szanowne Koleżanki i Koledzy ! Gdybyście mieli opisać Adwokaturę jednym słowem , to jakiego słowa użyjecie ? Ja po 36 latach pracy mówię ADWOKATURA to WOLNOŚĆ . Owszem Adwokatura to MY – wolni obywatele. Adwokatura to wolność odpowiedzialna dodająca skrzydeł, zapierająca dech w […]
Ruszyły zapisy do 8. edycji Tygodnia Konstytucyjnego, organizowanego pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich! Warsztaty odbędą się w dniach 10-17 grudnia 2020 r. Od 2016 r. odbyło się łącznie 7 edycji, w których blisko 4 000 prawników przeprowadziło zajęcia dla ok. 20 000 uczniów z ponad 2 500 szkół w całej Polsce. W ramach akcji […]
Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Problemy Pogranicza Prawa Cywilnego” – on-line, odbędzie się w dniu 27 listopada 2020 roku (piątek). Obrady rozpoczną się o godz. 10:00. Sesje konferencyjne będą prowadzone w trybie zdalnym przy wykorzystaniu techniki informatycznej (system Microsoft Teams). Program konferencji przewiduje wystąpienia panelowe powiązane tematycznie z grupą takich zagadnień jak: – stosowanie instytucji cywilnoprawnej […]
Jacek Trela Adwokatura nie wchodzi do polityki. To polityka wkracza do wymiaru sprawiedliwości. A prawa i wolności obywatelskie nie mają żadnych barw. Adwokatura apolityczna, to nie znaczy obojętna na sprawy społeczne. Apolityczność adwokatury nie może oznaczać bierności w sferze praw jednostki wszędzie tam, gdzie te prawa są zagrożone albo wręcz naruszane.
Od izby po Naczelną Radę Adwokacką, samorząd ma dawać nam poczucie bezpieczeństwa i gwarancji, że jesteśmy ludźmi, którzy mogą wykonywać bez lęku wolny zawód, by stać na straży prawa – mówił adw. prof. dr hab. Piotr Kardas podczas Zgromadzenia Krakowskiej Izby Adwokackiej 13 października 2020 r. Publikujemy nagranie wystąpienia wiceprezesa NRA. Adw. prof. Kardas podkreślał, […]
Maciej Gutowski, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu, ogłasza, że wystartuje w zbliżających się wyborach na prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej. Był pan członkiem poznańskiej Okręgowej Rady Adwokackiej, następnie jej wicedziekanem, a od dwóch kadencji szefem wielkopolskiej palestry. Ponad dekadę angażuje się pan w działalność samorząd. Po co? Kocham zawód adwokata. Wykonuję go od samego początku […]
Naczelna Rada Adwokacka podczas nadzwyczajnego posiedzenia plenarnego, które odbyło się 22 września br. podjęła uchwałę zmieniającą termin zwołania Krajowego Zjazdu Adwokatury. Decyzją NRA Zjazd odbędzie się w dniach 19-21 marca 2021 r. w Bydgoszczy. We wrześniu ubiegłego roku Naczelna Rada Adwokacka podjęła uchwałę o zwołaniu Krajowego Zjazdu Adwokatury w dniach 27-29 listopada 2020 r. w […]
W nocy z 28/29 sierpnia zmarł w wieku 69 lat śp. adw. Bernard Rozwałka, długoletni Prezes Rady Parafialnej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Poznaniu. Śp. Bernard Rozwałka urodził się 17 lutego 1951 roku w Szczecinie. Po studiach prawniczych na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, związał się z tym miastem na stałe. W Poznaniu odbył aplikację sądową, a […]
Od czasu jak jeden z młodych Kolegów nazwał mnie w sieci 'sumieniem adwokatury polskiej' przestałem regularnie wypowiadać się na tematy prawno polityczne. Bo to określenie, z jednej strony miłe, nawet nobilitujące (na wyrost), jakoś tak przyniosło refleksję: może już dosyć. W okresie wyborczym nie opublikowałem żadnego tekstu. Ale czas jest szczególny. Przed nami II tura […]
Na zlecenie Okręgowej Rady Adwokackiej w ramach akcji wizerunkowej „Adwokat – najlepszy wybór” przeprowadzono ze mną rozmowę (a właściwie poproszono abym conieco powiedział do kamery). Skoro powiedziałem, to warto aby czytelnicy Maclawye®’a obejrzeli i wysłuchali 🙂 Do obrony znaczków sądowych zainspirowała mnie dyskusjia na fb Niezależnej Grupie Dyskusyjnej Adwokatów i Aplikantów Adwokackich Polska Palestra. […]
Szanowni Państwo, w bnajbliższą sobotę, 23 listopada 2019 r.zapraszam Państwa na uroczyste obchody 100-lecia Wielkopolskiej Izby Adwokackiej. Uroczystość rozpocznie się o godz. 16.00 w Auli UAM przy ulicy Wieniawskiego 1 w Poznaniu. Budynek zostanie podświetlony na zielono – w kolorze Adwokatury. Bardzo proszę o punktualne przybycie i zajęcie przed czasem miejsc siedzących, a to z […]
Czego ja doczekałem. Okazuje się, że po 13 latach redagowania Maclawye®’a który jest wpisany do rejestru prasy Sądu Okręgowego w Poznaniu, po opublikowaniu w tymm czasie ponad 1,5 tysiąca tekstów nie jestem dziennikarzem. Ale logika drugiego zarzutu pod moim adresem jest absolutnie quantowa. Pewna młoda Koleżnka Izby Warszawskiej (członek fb Adwokackich Grup Dyskusyjnych, których i […]
Franciszek Sterczewski – lista Nr 5 Koalicja Obywatelska, miejsce 20. ostatnie na liście ! Mój kandydat. Adwokaci jak i przedstawiciele innych zawodów prawniczych uczestniczących w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości: sędziowie, prokuratorzy, radcowie prawni; przed nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi stają przed trudnym wyborem. Bo, że na PiS głosować nie mogą, to jest oczywiste. Żaden szanujący się prawnik nie […]
4 lipca 2019 r. Sejm przyjął poprawki Senatu. W procesie legislacyjnym ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego i niektórych innych ustaw, ani w Ministerstwie Sprawiedliwości ani w Sejmie nie uwzględniono opinii środowiska adwokackiego i radcowskiego. Nie uwzględniono ani jednej zgłaszanej przez te środowiska poprawki do projektu ustawy. Nie wzięto pod uwagę głosu tych, […]
Niby odpowiedź na pytanie skąd się biorą stawki opłat za czynności adwokackie jest prosta: z rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności adwokackie, wydanego na podstawie art. 16 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. – Prawo o adwokaturze (Dz. U. z 2015 r. poz. 615, z późn. zm.) i […]
Senator adwokat Zbigniew Cichoń zgłasza poprawki do nowelizacji Kodeksu postepowania cywilnego postulowane przez środowisko adwokackie. Połączone komisje – Ustawodawcza i Praw człowieka – Senatu RP w dniu 25 czerwca 2019 r.obradowały nad tekstem uchwalonej przez Sejm ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego i niektórych innych ustaw.Stanowisko Naczelnej Rady Adwokackiej prezentował Sekretarz NRA adw. […]
W toku prac legislacyjnych nowelizacji KPC, NRA i Łódzka Izba Adwokacka złożyły krytyczne opinie. Ani jeden z wniosków opinii NRA i Izby Łódzkiej nie został uwzględniony. Sejm uchwalił nowelizację 13 czerwca 2019 r. W dniach 14 i 15 czerwca 2019 r. własnie w Łodzi odbywa się plenarne posiedzenie Naczelnej Rady Adwokackiej. Szanowni Członkowie NRA – […]
Nowa książka adwokata Artura Nowaka: „Duchowni o duchownych” „Duchowni o duchownych” – sekretne życie duchownych skrywane w cieniu ołtarza. Z czym zmagają się polscy księżą i zakonnicy, gdy zostają sam na sam ze sobą? O tym w książce, jakiej w Polsce jeszcze nie było – „Duchowni o duchownych”. Dylematy moralne, zakłamanie, problemy psychiczne, homoseksualizm, alkoholizm, […]
1 czerwca 2019 r. odbędzie się w Poznaniu II Kongres Prawników Polskich. Zarejestrowałem się i wezmę udział w Kongresie. Rejestracji można dokonać on-line a zaszczyt udziału w Kongresie kosztuje 170,- zł. Zdecydowałem się na ten wydatek w zasadzie tylko dlatego, że bardzo interesuje mnie zapowiedziane w programie Kongresu: Sprawozdanie przewodniczącego Społecznej Komisji Kodyfikacyjnej, prof. Wojciecha […]
27 lutego 2019 r. w Empiku, premiera książki adwokata Jacka Dubois – „Królewski skarb”. W Warszawie z ekspozycji giną klejnoty koronacyjne królowej brytyjskiej. W trakcie ucieczki jeden z trzech złodziei okrada swoich wspólników. Policji udaje się ustalić, że udał się do jednego z biurowców. Jego śladem podążają zarówno policjanci, jak i wściekli wspólnicy. Okazuje […]
Ukaranie przez sędzię Paulinę Bezkosty z Sądu Rejonowego w Pruszkowie adwokata karą aresztu za odmowę składania zeznań co do faktów, o których dowiedział się sprawując obronę klienta, wywołało zrozumiałe oburzenie środowiska adwokackiego. Prezes Sądu Okręgowego w Warszawie, sędzia Joanna Bitner, w dosyć oryginalny sposób jak dla sądu, bo na swoim profilu na Twitterze, poinformowała, że […]
Reakcja samorządu adwokackiego, zarówno Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie jak i Naczelnej Rady Adwokackiej musi być natychmiastowa, zdecydowana i do bólu konsekwentna. Sędzia, który w Pruszkowie dopuścił się naruszenia podstawowej, fundamentalnej zasady proceduralnej musi być usunięty z zawodu. W jednej z adwokackich grup dyskusyjnych na facebook’u udostępniono następującą informację: Dzisiaj jeden z naszych kolegów (adwokat […]
Wzywam Naczelną Radę Adwokacką do wykonania zapadłego w stosunku do mnie uniewinniającego wyroku Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Adwokatury Wykonanie wyroku uniewinniającego sądu karnego, zwłaszcza gdy uniewinniony siedzi w więźniu, jest proste. Otwiera się kraty i bramy a uniewinniony idzie sobie gdzie chce (chociaż przedtem zobowiązany jest jeszcze załatwić tak zwaną obiegówkę – ale to tylko biurokracja); […]
Projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego został 8 stycznia 2019 r. przesłany do Sejmu. [projekt .pdf] Poczekaj na załadowanie się przeglądarki albo odśwież stronę Znając praktykę prawodawczą obecnej większości parlamentarnej, taka ustawa jak KPC może być uchwalona w Pół dnia. Przecież to tylko trzy litery. (I co z tego, że projekt z uzasadnieniem liczy […]
[DGP – Szymon Cydzik] Ostatnio mocno krytykował pan sekretarza Naczelnej Rady Adwokackiej Rafała Dębowskiego, który występując w Sejmie w sprawie petycji dotyczącej zniesienia zakazu pracy adwokatów na etacie stwierdził, że większość adwokatów jest za utrzymaniem zakazu. Podczas gdy jest odwrotnie. [Adw. Jerzy Marcin Majewski] Nie chcę, żeby to wyglądało, jakbym krytykował kolegę Dębowskiego, bo nie […]
Stwierdzenie przez Adwokata Rafała Dębowskiego, w toku posiedzenia Sejmowej Komisji d/s Petycji, że większość środowiska adwokackiego opowiada się za pozostawieniem bez zmian obecnego zakazu wykonywania zawody przez adwokata pozostającego w stosunku pracy wywołała krytykę w adwokackich grupach dyskusyjnych na FB (i nie tylko), bowiem – jak wynika m.in. z przeprowadzonej ankiety środowiskowej Strategia dla Adwokatury […]
Rok 100. lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej, Naczelna Rada Adwokacka rozpoczęła od Logogate a zakończyła na Bajergate. Przypomnijmy: Logogate to afera związana z wyborem oficjalnego logotypu obchodów 100. lecia Adwokatury Polskiej. Afera, bo nie o brzydotę wybranego obrazka w niej szło a o stosunek NRA do opinii środowiska adwokackiego, do głosu oburzenia adwokatów i braku jakiejkolwiek […]
W 2019 r. przenosimy MacLawye®’a pod nowy adres. Dotychczasowy adres http://mclawyer.ayz.pl/jmm/ zmienia się na adres https://ilawyer.nazwa.pl/wordpress/wpn_MacLawyer/. Czytelnicy nie powinni nawet zauważyć tej zmiany. Tzw. „Okładka miesiąca” czyli specjalna strona do łatwiejszego i szybszego przeglądania Magazynu MacLawye® na smartfonach, http://adwokatmajewski.pl, co miesiąc zmieniana, zawierająca linki do adresów strony głównej, będzie oczywiście kierowała już do nowego adresu. Wszystkie wpisy […]
Anna Krzyżanowska Etat dla adwokata to krok do demontażu samorządności – mówi prof. Maciej Gutowski, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu Adwokaci powinni móc pracować na etacie? Maciej Gutowski: Ten zawód ukształtowano jako wolny – z bardzo silną podstawą niezależności. Wiem, że coraz trudniej nam tę niezależność zachować, i to z różnych perspektyw. Propozycję, aby adwokaci mogli […]
Zagadnienie dowodów cyfrowych w postępowaniu karnym jest tak obszerne, że zamiast jakiejś własnej analizy prezentujemy ( i zarazem propagujemy opracowanie Dra Arkadiusza Lach z Katedry Postępowania Karnego UMK w Toruniu. Poczekaj na załadowanie się przeglądarki Issuu lub pobierz w formacie .pdf
Art. 4b ust. 1 Prawa o adwokaturze stanowi, że adwokat nie może wykonywać zawodu jeżeli pozostaje w stosunku pracy. Zasadność utrzymywania tego zakazu jest przedmiotem licznych dyskusji w środowisku i niemałych kontrowersji. Temat stał się ostatnio aktualny za sprawą petycji, złożonej do Sejmu Rzeczypospolitej o podjęcie inicjatywy ustawodawczej zmierzającej do uchylenia tegoż zakazu. Dziwna to […]
Dane z aplikacji Zdrowie są wykorzystywane jako materiał dowodowy w procesie o gwałt i zabójstwo 19-letniej kobiety w Niemczech. Osobą oskarżoną o zbrodnię jest Hussein K., afgański uchodźca, który jest sądzony od września. Proces ten komplikuje fakt, że aspekty życia Husseina nie są jasne, w tym jego rzeczywisty wiek i okres czasu – kiedy popełniono […]
Na Zamku Królewskim w Warszawie 23 listopada odbyła się Gala obchodów 100-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz państwowych, sądownictwa oraz międzynarodowych organizacji prawniczych. Galę, którą prowadzili Grażyna Torbicka oraz adw. Bartosz Przeciechowski, otworzył adw. Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, witając gości. Byli wśród nich m.in. przedstawiciel Prezydenta RP prof. Andrzej […]
Tak, szeregowi adwokaci mają dość nicnierobiących władz samorządowych, które uważają, że jest dobrze, bo im jest dobrze, a muzyka na Titaniku gra. Mają dość bufonady i ignorancji ze strony władz samorządowych dla problemów szeregowego adwokata. Mają dość warunków pracy, w jakich przyszło im wykonywać zawód. Zróbmy coś z tym, zanim będzie za późno (o ile […]
Dawno już nie zdarzyło mi się (poza rozprawami apelacyjnymi) aby sąd po zamknięciu rozprawy wydał wyrok. Nie wiem jak jest poza Wielkopolską ale u nas, po zamknięciu rozprawy sędzia szybciutko spogląda w kalendarz i ustala termin publikacyjny wyroku. To bardzo zła praktyka, bo pozbawia wyrok sądowy istoty rozstrzygnięcia zapadającego w wyniku kontradyktoryjnego procesu. A gdy […]