Uchwałą z dnia 15 stycznia 2021 r. Okregowa Rada Adwokacka podjęła decyzję o terminie zwołania Zgromadzenia Wielopolskiej Izby Adwokackiej. Zgromadzenie odbędzie się w dniu 13 lutego 2021 r. Z uwagi na fakt, że Zgromadzenie może odbyć się w formie zdalnej lub hybrydowej określono szczegółowe zasady zgłaszania kandydatur do organów samorządu; warto zatem zapoznać się z treścią uchwały:
Cztery lata temu, przed XII Krajowym Zjazdem Adwokatury, zwróciłem się publicznie do Zjazdu o podjęcie uchwały zobowiązującej Naczelną Radę Adwokacką do podjęcia działan lobbingowych zmierzających do takiech zmian legislacyjnych aby uznać koszty poniesione na aplikację bądź za koszty uzyskania przychodów bądź wprowadzić w Prawie o adwokaturze (a nie w przepisach o podatku od osób fizycznych) takie rozwiązania prawne, które pozwolą wydatki na opłacenie aplikacji odliczyć od przychodu (koszty) bądź wprost od dochodu.
„Webinar” to słowo tak brzydkie, że przez szczypce bym go nie dotknął. Nie ma takiego hasła ani w słowniku języka polskiego ani nawet w Wikipedii. Jest „webinarium” i to jest słowo wdzięczne bo dźwięczne w zgodzie z melodią języka polskiego. Przy haśle „webinarium” w ostatnim zdaniu jest wpis, że webinarium to jest to samo co webinar. A w sieci, np. jak poszukać grafiki dla „webinara” – zatrzęsienie. Ano takie czasy; „webinar” wejdzie do języka polskiego czy MacLawye® tego chce czy nie chce…
Samorząd powinien zapewniać wsparcie w zakresie warunków codziennego wykonywania zawodu. Przede wszystkim organizacyjnych, ale też związanych z otoczeniem prawnym. Adwokaci oczekują też, że samorząd zadba o bezpieczeństwo wykonywania zawodu. W powszechnym odczuciu te oczekiwania nie są spełnione. Gównie na szczeblu centralnym, bo w izbach to różnie wygląda. Z kryzysem zaufania wiąże się zaś kryzys przywództwa. I pojawia się pytanie, jaka jest tego przyczyna? Ja ją znajduję w niewłaściwej filozofii pracy NRA, którą trzeba zdecydowanie zmienić.
Kandydatury na funkcję Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej oraz pozostałe funkcje w samorządzie izbowym mogą być zgłaszane między 15 a 26 stycznia 2021 r. Jednakże w sieci pojawiły się już oficjalne deklaracje adwokatów ubiegających się o funkcję Dziekana największej w Polsce Izby Adwokackiej. Są to: Dotychczasowy Dziekan ORA adw. Mikołaj Pietrzak oraz adw. dr Kamil Szmid
Tegoroczna kampania wyborcza przed Krajowym Zjazdem Adwokatury jest wyjątkowa. Kandydaci na Prezesa Naczelnej Rady adwokackiej, na Członków NRA, Dziekanów Okręgowych Rad Adwokackich ogłaszają publicznie swój zamiar kandydowania. Drzewiej tego nie bywało. A to bardzo dobry obyczaj i oby stał się nową tradycją. Swój zamiar kandydowania na stanowisko Dziekana Okręgoweh Rady Adwokackiej w Lublinie ogłosił na fb, adw. Bartosz Przeciechowski.
Zorganizowanie pierwszej w historii Adwokatury Polskiej bezpośredniej debaty kandydatów na stanowisko prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej to bardzo dobry pomysł i dobra inicjatywa. Cieszy, że troje pośród pięciorga kandydatów tak szybko zadeklarowało udział w debacie. Czekamy na deklaracje pozostałychch kandydatów.
Zamiar kandydowania do Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie oraz do Naczelnej Rady Adwokackiej opublikował na swoim profilu fb, Kolega Dariusz Goliński, pisząc: Zamierzam w zbliżających się wyborach kandydować na funkcję członka Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie i na delegata na Krajowy Zjazd Adwokatury.
MacLawye® będzie zadawał Proste pytania kandydatom, którzy oficjalnie zgłosili swój zamiar ubiegania się o wybór na stanowisko Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej. Będą to krótkie materiały wideo odwołujące się do treści artykułów i głosów w debacie przedzjazdowej. Od woli kandydatów zależy, czy odpowiedzą wprost na łamach MacLawye®’a, czy w formie wpisu na swoim profilu fb, czy też w jakikolwiek inny sposób. Będziemy te odpowiedzi publikowali.
W odpowiedzi na pytanie zadane w fb grupie dyskusyjnej adwokatów, w jaki Pan Mecenas chciałby walczyć ze skutkami wprowadzonych doręczeń elektronicznych, kandydat na Prezesa NRA adw. Jarosław Zdzisław Szymański zadeklarował: Chcę, aby Adwokatura nie tylko opiniowała projekty aktów prawnych, ale również je przygotowywała.