




MacLawye®.


MacLawye®. Śledź na
MacLwye®. Oglądaj na kanale
MacLawye®. Wybieraj linki z
MacLawye®.


Wydaje się, że własciwą ścieżką legislacyjną w celu zapewnienia możliwości „odzyskania” przez adwokatów kosztów poniesionych na odbycie aplikacji adwokackiej, byłaby nowelizacja przepisów podatkowych a nie ustawy Prawo o adwokaturze.
Cyfryzacja wymiaru sprawiedliwości wynika z postępujących zmian w sferze społecznego komunikowania się wpływających wprost na stosowanie prawa. Podobnie jak inne zmiany związane z rozwojem nauki i wdrażaniem nowoczesnych technologii, ma swoje zalety i wady. Jest jednak nieuchronna. Nie da się jej zatrzymać odwołaniem do zalet tradycyjnego sposobu sprawowania wymiaru sprawiedliwości.
Powodem, dla którego postanowiłam ubiegać się o wybór na funkcję Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej nie jest towarzyszące mi przekonanie, że jestem inna niż pozostali, lecz przeciwnie: Jestem taka, jak inni adwokaci. Z pewnością, jak większość z nich.
Rząd chce przykuć profesjonalnych pełnomocników do skrzynek pocztowych, wprowadzić jako zasady rozprawy online i orzekanie przez jednego sędziego. Wszystko z powodu koronawirusa. Przystępując do sporu sądowego w sprawach cywilnych, adwokaci i radcowie prawni będą musieli podać adres e-mailowy. Następnego dnia po wysłaniu pisma z sądu na podaną skrzynkę zostanie ono uznane za doręczone. Niezależnie od tego, czy pełnomocnik odebrał wiadomość, czy nie.
Wywiad dla Rzeczpospolitej. Adw. Mikołaj Pietrzak Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Adwokat powinien udzielać pomocy każdemu, także politykom. Nie można oceniać adwokata negatywnie za to, komu udziela pomocy prawnej. Natomiast powinniśmy ostrożnie podchodzić do kandydatur osób, które są zaangażowane w działalność stricte partyjną, powiązane relacjami z władzą polityczną w sposób, który mógłby ograniczyć niezależność działania organów samorządu adwokackiego.
– Najważniejsze postulaty? Możliwość wykonywania zawodu na podstawie umowy o pracę, zniesienie bezwzględnego zakazu reklamy i walka z nieuczciwą konkurencją poprzez wprowadzenie definicji „usługi prawnej”, świadczonej tylko przez przedstawicieli zawodów zaufania publicznego – mówi Kamil Szmid, adwokat, kandydat na dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.
Uchwała Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej oraz opinia Naczelnej Rady Adwokackiej. Opinia sporządzona przez adw. Dariusza Golińskiego, adw. dr Magdalenę Matusiak – Frącczak, adw. dra Karola Pachnika.
28 stycznia 2021 r. odbędzie się pierwsze z czterech planowanych webinariów adw. prof. dra Maciej Gutowskiego – Kandydata na Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej w wyborach KZA 2021 r. Tematem webinarium: Adwokat na rynku. Potrzeby adwokackiego biznesu. Webinarium prowadzone będzie na platformie QlickMeeting i aby w nim uczestniczyć należy się zapisać. Kandydatowi można także zadawać pytania przez dostępny formularz.
Adw. Marcin Karol Piechocki. Ze wspomnień adwokata. Biurko i maszyna Dziadka. Moja pierwsza podarta i napisana książka. Kontynuując moją historię będąc zżytym z Dziadkiem prawnikiem często buszowałem po jego bibliotece. Do dzisiaj mam u siebie niemiecką encyklopedię pisaną jeszcze starym niemieckim, która została wydana 5 miesięcy przed wybuchem II wojny światowej – w kwietniu 1939 roku. Niestety trafiła w moje 4 czy 5-letnie ręce, bo zawierała obrazki i ją troszkę podarłem. Dziadkowie ją sklejali…
MacLawye® jest całkowicie niezależnym, osobistym portalem publicystycznym adwokata Jerzego Marcina Majewskiego, który przyjmuje pełną odpowiedzialność za publikowane treści, wybór tematów i oprawę graficzną magazynu. MacLawye® jest obecny w sieci od 2007 r. To już będzie czternasty rok …
MacLawye® jest niezależnym bogato ilustrowanym magazynem adwokackim.
Staramy się być głosem Adwokatów a nie Adwokatury rozumianej instytucjonalnie; stąd nasze publikacje są często krytyczne wobec samorządu adwokackiego i mamy nadzieję, że ta krytyka wzmacnia samorząd adwokacki, bez którego nie ma Adwokatury Polskiej.
Podejmujemy tematykę problemów nurtujących środowisko adwokackie, warunków wykonywania zawodu, stawek adwokackich, komunikacji organów samorządu ze środowiskiem, kosztów aplikacji i ubezpieczenia aplikantów, szkoleń.
Ocenę prawną wydarzeń politycznych przedstawimy z adwokackiego punktu widzenia i w ten sam sposób oceniamy wpływ polityki na stanowienie prawa.
Adw. Jerzy M. Majewski często uprawia „publicystykę uczestniczącą” angażując się osobiście w postępowania, które są omawiane na naszych stronach.
MacLawye® nie jest portalem informacyjnym ani specjalistycznym portalem prawniczym, chociaż nasza publicystyka w części dotyczącej wykładni prawa oparta jest na rzetelnej wiedzy i naukowej metodologii.
Sporo miejsca poświęcamy pozazawodowym pasjom adwokatów: sztuce kulinarnej, kolekcjonerstwu, miłości do zwierząt.
Promujemy twórczość adwokatów.
Teksty i własne grafiki je ilustrujące bywają w MacLawye®ze mocno satyryczne. Do wielu spraw podchodzimy na luzie i z dystansem, także do samych siebie.
Witryna jest bogato ilustrowana. Dla wygody naszych spektatorów wszystkie artykuły własne są publikowane także w formie niemal tekstowego bloga z ograniczeniem grafiki.
MacLawye® to magazyn adwokacki. A jednocześnie środowiskowy przydomek i internetowy nick Mecenasa Jerzego Marcina Majewskiego, który nie lubi pisać o sobie w trzeciej osobie.
Pozdrawiam wszystkich moich spektatorów (czytelników i widzów sieciowych) „buszujcie” po witrynie,
jmm
Publicystyka uczestnicząca
przykłady: