Sty 2019
Najsłynniejsze psy polskie

Ferdynand Wspaniały – to ukochany pies dzieciństwa.

zamknij

Czy jest w Polsce jeszcze jakiś pies, któremu wystawiono pomnik ? Jeśli tak, prosimy o zdjęcia.

Zaledwie kilka chwil po publikacji tego tekstu otrzymaliśmy informację o pomnikach psów w Polsce. Ferdynand to bohater literacki, trudno zatem się dziwić, że swój pomnik w Bielsku Białej ma gwiazda kina, czyli Reksio.

Ferdynand Wspaniały w Łodzi prezentuje się dostojnie w meloniku i zaiste wspaniale z parasolem. Parasola swojego pana, profesora Filutka, pilnuje w Toruniu piesek Filuś, niezapomniany piesek z „Przekroju” stworzony i wykreowany przez Zbigniewa Lengrena.

Jest pomnik psa szczęśliwego w Warszawie i najwierniejszego przyjaciela w Krakowie. Jest też pomnik bezimiennego kundelka w Poznaniu i pomnik w Białymstoku. Werniks – pies artystów – ma swój pomnik w Kazimierzu Dolnym.

Jest pomnik psa przed zamkiem w Kórniku.

Abslolutnie niezwykła jest też historia pasa i jego pomnika w Szczawnie Zdroju, jest to bez wątpienia najstarsza rzeźba psa w Polsce. Pies był własnością księcia piastowskiego linii brzeskiej Jerzego II (1547-1586) a pomnik miał swoją historię i przez jakiś czas był pomnikiem nagrobnym generała de Hautcharmoy umiejscowionym w kościele, co tak dalece gorszyło radę parafialną, że odsprzedała pomnik, który stanął w Szczwnie Zdroju.

Wszystkie te pomniki prezentujemy w galerii: