Sty 2019
Do Posłanek i Posłów

W związku ze złożeniem 3 stycznia 2019 r. przez Posłów inicjatorów uchwalenia nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, autopoprawki do pierwotnego projektu, należy się spodziewać, że w najbliższym czasie projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt (UoOZ), otrzyma numer druku sejmowego i rozpoczną się prace komisyjne.

Ponieważ ustawa reguluje istotne dla kynologii sprawy m.in. wprowadzając do polskiego prawa powszechnego definicję psa rasowego, postanowiliśmy dokonać wyboru wpisów, z którymi Panie Posłanki i Panowie Posłowie powinni się zapoznać. Są to wpisy z różnych działów tematycznych naszej witryny. W tym wyborze w zasadzie pomijamy projekty i opinie, które Posłowie otrzymują w formie druków. Natomiast proponujemy artykuły, poruszające problematykę, z którą – naszym zdaniem – Posłowie powinni się zapoznać przy podejmowaniu  decyzji o ostatecznym kształcie ustawy. Jest tak dlatego, bowiem ostatnia nowelizacja ustawy z 2011 r. przyniosła skutej społeczny całkowicie odmienny od zakładanego i stała się niemal akademickim przykładem, w jaki sposób nieprzemyślane ustanowienie jednej normy prawnej, może doprowadzić do niezamierzonych skutków społecznych.

Do tego wyboru, będziemy sukcesywnie dołączali nasze opinie, polemiki, odpowiedzi na zarzuty. Bo obecny tekst proponowanej ustawy, jeszcze zanim rozpoczęło się jej procedowanie, spotkał się już z zarzutem niekonstytucyjności, co jest zarzutem całkowicie bezpodstawnym.

Ale zacznijmy od tego w jaki sposób ułatwić sobie pracę i być w kontakcie z witryną zkwp.info

Ten adres dla kynologów i miłośników psów jest łatwy do zapamiętania, bo każdy z nas zna skrót Związku Kynologicznego w Polsce. Ale dla osób niezwiązanych z kynologią, może być trudny do zapamiętania.

Zróbcie Państwo zatem tak:

  1. Wpiszcie Państwo w pole adresu przeglądarki internetowej, czy to Safari czy Chrome, adres: http://zkwp.info
  2. Pojawi się ekran początkowy, na którym psy naszej witryny zachęcają do jej przeglądania. Gdy już spokojnie obejrzycie pokaz czterech slajdów, wybierzcie Państwo z prawej strony znaczek rozwijanego bocznego menu.
  3. Wybierzcie Państwo łącze [Dla Posłów] Otworzy się spis wszystkich wybranych dla Was artykułów.
  4. Na dole ekranu (w Waszych służbowuch iPadach u góry, po prawej stronie paska adresu) jest ikona [Udostępnij], to ten mały kwadracik ze strzałką do góry. Tapnijcie go.
  5. Teraz najważniejsze. Wysunie się menu systemowe, na którym po prawej stronie odnajdziecie ikonę [+] z instrukcją [Do ekranu początkowego]. Tapnijcie to. Cała procedura będzie wyglądała mniej więcej tak:


Spytacie, po co to wszystko ? To tylko chwila a na ekranach Waszych smartfonów bądź tabletów pojawi się ikona z naszą Miszką kochaną, która jest rasową lobbystką, bo nikt jej się nie oprze. Tę ikonkę można podpisać prawniczo jako UoOZ (ustawa o ochronie zwierząt; bądź bardziej swojsko Miszka). Kiedy pojawia się czerwona z niecierpliwości, to znaczy, że coś szwankuje w procesie legislacyjnym.

Gdy podczas nudnych debat plenarnych, tapniecie w Miszkę (niezbyt to ładnie brzmi), obejrzycie pokaz przepięknych psów foto © by National Geografic (kosztowały nas jak rasowe szczenięta). Naprawdę warto.

A poważniej. Będziecie mieli Państwo bezpośredni i szybki dostęp do opinii i stanowiska Związku Kynologicznego w Polsce w sprawie procedowanej ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Uznajcie Państwo, że jest to współczesny i nowoczesny sposób prowadzenia – jakże ważnych w procesie legislacyjnym – konsultacji społecznych.  Mamy nadzieję, że w ten sposób pomożemy Wam podjąć właściwą decyzję i zmienić stosunek do lobbingu, który naprawdę może być pomocny w pracy Posłów.

Liczymy także na to, że udostępnicie Państwo link do tej strony swoim Koleżankom Posłankom i Kolegom Posłom, czy to esemes’em czy e-mailem, tak aby Miszka stała się prawdziwą gwiazdą Sejmu RP.