Sty 2019
Najstarszy pomnik psa w Polsce

Najstarszy pomnik psa w Polsce znajduje się na zamku w Brzegu a jego kopia stoi w Szczawnie Zdroju. Histotria psa, któremu wystawiono pomnik jest niezwykła. Podobnie historia samego pomnika.

Pies był własnością księcia piastowskiego linii brzeskiej Jerzego II (1547-1586). Kiedy Jerzy II opuszczał zamek, zwierzę smutniało i nie chciało jeść. Leżało wtedy godzinami bez ruchu jak posąg. Gdy książę pewnego razu powracał do zamku, pies chcąc go przywitać wyskoczył z krużganków wprost na dziedziniec i połamał łapy. Książę zmuszony był zabić swojego czworonożnego przyjaciela. Tak się przy tym wzruszył, że postanowił utrwalić jego wizerunek i nakazał wystawienie pomnika. Pomnik psa, wykonał najprawdopodobniej Michał Kramer z Saksonii.

Historia pomnika też jest niezwykła. Przez pewien czas był on pomnikiem nagrobnym pruskiego generała porucznika piechoty Heinricha Karla Ludwiga Herault de Hautcharmoy w kościele we Wszechświętem. Pies w kościele tak wielce gorszył radę parafialną, że sprzedała pomnik Samuelowi Augustowi Zemplin’nowi (1784-1864), który zabrał go do Szczawna-Zdroju.

Obecnie przy parku zdrojowym w Szczawnie-Zdroju stoi kopia pomnika. Oryginał w 1986 r. powrócił na zamek w Brzegu. Jest to najstarszy w Polsce pomnik psa i chociaż nie odnaleźliśmy informacji jak się wabił, wiemy czyj był.

Żródło: naszemiasto.pl

Pomniki psów. Te symboliczne i upamiętniające konkretne psy; także te „fikcyjne” które weszły do historii literatury, filmu i publicystyki.