Lis 2019
Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt

Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt powstał pierwszego dnia pierwszego posiedzenia Sejmu. Jego inicjatorka Posłanka Katarzyna Piekarska (KO) podeszła na sali plenarnej do Posła Jarosława Kaczyńskiego (PiS) najprawdopodobiej z informacją  o utworzeniu Zespołu; Jarosław Kaczyński wniosek przeczytał i przystąpił do Zespołu. Obecnie Zespół liczy już trzydziestu Posłów.

Pani Posłanka Piekarska znana jest jako miłośniczka i obrończyni zwierząt,  można się spodziewać, że Zespół będzie działał prężnie; Pani Posłanka już powiedziała, że jak najszybciej przystąpi do pracy nad ustawą (nowelizacją) o ochronie zwierząt. Czy skorzysta z dorobku legislacyjnego Zespołu działającego w ubiegłej kadencji trudno powiedzieć. Posłowie poprzedniej kadencji, którzy aktywnie pracowali nad projektami ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt, Panowie Paweł Suski (PO) i Krzysztof Czabański (PiS) nie weszli do Sejmu IX Kadencji.

Związek Kynologiczny w Polsce najprawdopodobniej do końca miesiąca podejmie decyzję czy będzie aktywnie uczestniczył w procesie legislacyjnym. W bieżącej kadencji Sejmu zabezpieczenie interesów hodowców zwierząt nie będzie łatwe. W sejmowych kuluarach ubiegłej kadencji krążyło widmo „Projektu Wypycha”, ustawy uznającej psa rasowego za dobro luksusowe, którego sprzedaż byłaby obciążona akcyzą. Projekt nie zyskał wówczas poparcia Posłów. W Sejmie IX kadencji lada moment zacznie krążyć ponownie.

Do końca miesiąca Związek Kynologiczny w Polsce podejmie decyzję, czy w bieżącej kadencji Sejmu prowadzić działania lobbingowe przy współpracy z adwokatem i lobbystą Jerzym Marcinem Majewskim.

Zobacz:

Czynności lobbysty adwokata Jerzego Marcina Majewskiego podjęte na  rzecz Związku Kynologicznego w Polsce w Sejmie VIII Kadencji oraz w związku z sytuacją w Zarządzie Głównym Związku.